Jak spędzić ferie zimowe w Olsztynie?

Nie wszystkie dzieci z Olsztyna wyjeżdżają na ferie zimowe. Część rodziców nie może sobie pozwolić na wysokie koszty związane z takim wyjazdem, inni po prostu nie mogą dostać urlopu. Mimo wszystko dzieci mają dwa wolne tygodnie, które trzeba jakoś zagospodarować. 

Jak spędzać ferie w mieście?

Olsztyn, jako miasto wojewódzkie proponuje swoim małym mieszkańcom wiele atrakcji w czasie ferii. Kina przygotowują specjalne seanse w teatrach w ciągu dnia przygotowywane są spektakle dla najmłodszych, a dla aktywnych organizowane są zajęcia na pływalni czy salach sportowych. Mimo wszystko na wszystkie te zajęcia ktoś musi dzieci zawieść i je odebrać. Jeśli jeden z rodziców nie pracuje nie jest to problem. Jednak jeśli rodzice są zajęci obowiązkami spędzanie czasu z dziećmi w kinie czy na pływalni może być niewykonalne. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się zapisanie dziecka na półkolonie realizowane podczas ferii zimowych. 

Co to są półkolonie?

Półkolonie to zajęcia dla dzieci organizowane często przy ośrodkach kultury, szkołach lub prywatnych instytucjach, które mają uprawnienie pedagogiczne i organizują czas dzieciom i młodzieży. Dzieci w ramach tych zajęć mogą uczestniczyć w szeroko rozumianej rekreacji, rozwijają swoje zainteresowania i spędzają czas z rówieśnikami. To wszystko pod okiem wykwalifikowanej kadry. W Olsztynie przykładem takich właśnie półkolonii może być https://www.efektywna-nauka.pl/ferie-zimowe-polkolonie-dla-dzieci-olsztyn/. To ciekawa alternatywa dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą wyjechać. W ramach półkolonii w ferie dzieci mają zapełniony czas podczas interesujących je zajęć, a rodzice mogą spokojnie zająć się wykonywanymi obowiązkami. 

Czy każde dziecko może wziąć udział w półkoloniach?

Na półkolonie można zapisać każde dziecko w wieku od siedmiu do trzynastu lat. Co ważne dzieci podzielone są na dwie grupy wiekowe 7-9-latków i 10-13-latków. Zajęcia w obrębie obu grup dostosowane są do wieku, potrzeb i zainteresowań dzieci. Ferie na półkoloniach mogą spędzać zarówno dziewczynki jak i chłopcy.

Dzień na półkoloniach

Podczas ferii dzieci mogą wziąć udział w warsztatach. Dla młodszych dzieci przygotowane będą magiczne warsztaty, kryjące się pod tajemniczą nazwą czary-mary, na starsze czekają zajęcia z programowania M-notów. Przy dobrej pogodzie dla dzieci będą mogły spędzić czas na dworze i spacerach po Olsztynie , a gdy nieco zmarzną wrócą do sali, gdzie będą na nie czekały ciekawe gry i zabawy. Takie półkolonie to doskonała metoda do spędzenia czasu w gronie rówieśników. Każdy dzień ferii dzieci mają wypełniony grami i zabawami. 

Ferie – zalety formy półkolonii

Z czasu spędzonego przez dzieci na półkoloniach ucieszą się również rodzice. Dzieci, które pozostają same w domu na cały dzień często się nudzą. Taka sytuacja to tylko krok od jakiegoś nieszczęścia. Dziecko pozostawione same w domu zwykle ogląda telewizję lub gra na komputerze. Samo w sobie nie jest to nieszczęściem, jednak całe ferie spędzone w ten sposób na pewno nie wpływają korzystnie na rozwój dziecka. Nuda i brak opieki prowadzą często do gier i zabaw, które bez opieki starszych mogą skończyć się wypadkiem. Dzieci biorące udział w czasie ferii zimowych w półkoloniach są cały dzień pod opieką profesjonalnych opiekunów. Rodzice nie muszą się o nie martwić. Co ważne, każdego dnia dzieci wracają po południu do domu. Dzięki temu rodzice mogą spędzić część ferii ze swoimi pociechami. Dzieci na pewno chętnie podzielą się wrażeniami z półkolonii.  

Author: Michał